Jdi na obsah Jdi na menu
 


Abcesy   zdroj:  http://veverkova-e.blog.cz/0709/nemoci-morcat

Ačkoli se abscesy nevyskytují často, přesto je zde uvádíme, abychom je odlišili od někdy podobně vypadajících nádorů. Rozlišujeme dva druhy abscesů. První druh se vyskytuje zřídka a vzniká infekcí zvnějšku, například po zranění. Abscesy se také mohou objevit následkem nakažlivé choroby v lymfatických uzlinách na hlavičce nebo na bříšku. Tyto abscesy se objeví u více morčat najednou a choroba má silně proměnlivý a hlavně rychlý průběh. Izolace nemocných zvířat je naprosto nutná. Je nutný zásah veterináře, aby zjistil, zda jde o nakažlivou formu choroby. Pokud absces sám nepraskne, musí se otevřít, vydezinfikovat a doléčit vhodným lékem. U staších morčat se tyto hnisavé otoky mohou vyskytovat na bříškách chodidel. Někdy se po vyléčení objevují znova a v některých případech bývají chronické.

Červi

Morčata, která dostávají přírodní potravu, mohou být občas nakažena červy. Přítomnost červů někdy nemusíme zjistit ze stolice morčete. Příznakem nákazy červy je mazlavá stolice a naježená srst. Při pochybnostech zajdeme k veterináři. Červy lze často jednoduše odstanit některým z léků proti červům.

Kokcidióza

Kokcidióza je nakažení parazity, mikroskopickými organismy kokcidiemi, které ničí stěny a sliznice střev. Mimo tělíčko morčete mohou přežívat tak, že se obklopí schránkou zvanou cysta, kterou opustí až při dostatku vláhy. Stolice morčat s kokcidiózou je rozbředlá, někdy krvavá a tmavě zbarvená. Morče vypadá očividně nemocně, sedí tiše v rohu a chlupy má naježené. Velkou ztrátou tekutin dochází k rychlému hubnutí a vysoušení. Nákaza se šíří výkaly. Jednoduché vyšetření stolice u veterináře může prokázat výskyt této choroby. Kokcidióza se dá vyléčet jednoduše, ale nemoci je lépe předcházet přísnými hygienickými opatřeními. Ohrádka, ve které byla nákaza, se musí důkladně vyčistit a vydezinfikovat, a po dobu dvou týdnů nesmí být používána. Ohradka, lahvička na pití a miska na krmení se samozřejmě musí i nadále udržovat v čistotě. Domníváte-li se, že morče má kokcidiózu, musí co nejdříve dostat vhodné léky.

Leukémie

Leukémie se někdy, vyskytuje také u morčat. Lymfatické uzliny jsou v tom případě zvětšené. Zvířátka jsou většinou vyhublá a ve špatné kondici, i když žerou normálně.
Vyšetřením může být zjištěna přítomnost nadměrného množství bílých krvinek. Léčení této nemoci je beznadějné.

Nádory

Skutečné nádory se u morčat naštěstí vyskytují velice zřídka a vyskytují se téměř vždy pouze u starých zvířat. Pouze malé procento nádorů lze zjistit pouhým pohledem. Většinou se objevují v těle na dýchacích cestách. Bouličky v kůži nebývají nádory, ale ucpané tukové žlázy nebo abscesy, které musí být někdy odstaněny zvěrolékařem. Úspěšnost léčení nádrou závisí na různých faktorech, které nám může objasnit zvěrolékař.

Nachlazení

Obyčejné nachlazení se u morčat v podstatě nevyskytuje. Zvířatka mají však někdy infekce dýchacích cest, kde je pomoc zvěrolékaře nutná. Někdy se infekce dají vyléčit jednoduchými léky.

Paratyfus

Morčata, která mají v sousedství krysy a myši, mohou onemocnět paratyfem. Snažme se proto nemít morčata a krysy nebo myši blízko sebe. Projevem paratyfu je silný úbytek váhy, někdy se objeví také zácpa. Játra a slezina jsou jasně zvětšené. Nemoc většinou postupuje rychle: během dvou až tří dnů většina morčat umírá.

Plynatost

V žaludku a ve střevech se během zažívání může vytvořít nadměrné množství plynů, například pod vlivem bakterií a při jednostanné potravě jako je jetel, čerstvá jarní tráva bohatá na bílkoviny a určité druhy zelí. Zvířata se přežerou a pak je začnou zužovat plyny. Žaludek a střeva jsou velice napjatá, bříško zvětšné a bolestivé. Morčeti to způsobuje bolesti, které ve vážných případech mohou způsobit i smrt.
Domácí léčbou je takzvaný "zazračný olejíček", avšak rychlá návštěva veterináře může zvířátku někdy zachárnit život. Když se morče uzdraví, nedáváme mu první dny žádné zelené krmení, ale pouze malé množství lehce stravitelného krmení a sena. Potom ho necháme pomalu navyknou na starou potravu.

Problémy s chrupem

V dolní a horní čelisti má morče vždy po dvou řezácích a čtyřech stoličkách. Zuby morčete neustále roustou a také se neustále obrušují. Alespoň pokud mají dostatečnou příležitost. Řežáky se během jídla třou navzájem o sebe, čímž zůstavají ostré a obrušují se. Když je postavení řezáky v čelistích špatné nebo chybí-li jeden z protilehlých zubů, nedochází k jejich obrušování a zuby mohou vyrůstat z tlamičky jako sloní kly. Morče nemůže tlamu pořádně zavírat a přijímání potravy mu činí potíže. Zuby můžeme uštípnout, ale to problém vyřeší pouze dočasně. Potom zuby musíme uštipávat jednou za čtyři až šest týdnů. Prvním příznakem zubních potížích je to, že morče nedojídá potravu a pomalu hubne, i když o jídlo projevuje zájem. Chrup bychom proto měli pravidelně kontrolovat. Existuje také dědičná vada chrupu, kdy je postavení čelistí špatné. Zvířata s touto vadou jsou vyřazována z chovu.

Dbejme na to, aby mohlo morče bez problémů přijímat potravu. Nenechejme zuby nechat vyrůst tak, aby byly zahnuté a způsobovaly poranění v tlamičce. Na štípání zubů je potřeba odborná pomoc. Potíže s chrupem se často špatně odstraňují. Při nedostatku vitaminu C nemají morčata chuť k jídlu, chrup jim začne žloutnout, vilat se a vypadávat.

Průjem

Průmějem může mít různé příčiny. U krátkodobého průjmu jde většinou o dietní chybu. Příliš mnoho krmení téhož druhu, příliž zeleného krmení nebo náhlý přechod z jednoho druhu krmení na druhý mohou způsobit průjem. V těchto případech dáváme morčeti čtyři dny pouze seno a vodu a stav se většinou zlepší. Potom necháme morče opět si pomalu zvykat na krmení, které dostávalo předtím. Průjem může být také druhotným příznakem některých nemocí. Pokud průjem z neznámých příčin přetrvává, i když morče nemá žádné jiné specifické projevy choroby, můžeme zkusit některé z léků proti průjmu.

Svrab

Svrab způsobuje lysiny na kůži. Nemoc způsobuje roztoč Trixicarus caviae, který způsobuje nesnesitelné svědění. Ve vážných případech zvíře celé vypelichá a vyhubne. Pokud se svrab neléčí, je tato nemoc pro morčata skutečným utrpením, protože si mohou ustavičným škrábáním a hryzáním způsobit rozsáhlá poranění. V mnoha případech ubývá chuti k jídlu. Březí samičky této nemoci zvlášť podléhají a mohou potrati nebo dokonce zahynout. Tato nemoc se jednoduše rozpozná pod mikroskopem. Proto svrabu naštěstí existují dobré léky, nemoc je však důležité v co nejrannějším stadiu zachytit.

Svrab v uchu

Pořídíme-li si morče, musíme dobře zkontrolovat, zda má vyčistěné uši. Přesto, že se tato nemoc vyskytuje spíše u králiků, doporučujeme zvýšenou opatrnost. Svrab v uchu je způsoben ušním roztočem. Nakažená morčata pravidelně třesou hlavičkou a škrábou se v ouškách. Když je ušní boltec pootočený trochu dozadu, jsou na podrážděné kůži jasně vidět žlutohnědé stroupky. Než uši posypeme zásypem proti roztočům, musíme je (také na vnitřní straně) vyčistit vatičkou navlhčenou ve vlažné vodě. Děláme to velice opatrně. Zásyp nasypeme do celého ouška. Dobře si přečteme návod. Léčbu je většinou nutno opakovat. Ušní svrab je pro ostatní morčata nakažlivý.

Vši

Morčata mohou mít různé druhy vší, z nichž nejznámější je Gliricola porcelli. Tyto vši jsou velice tenké, 1 mm dlouhé, žluté a mají podlouhlý tvar. Nenasávají žádnou krev a způsobují tak nepatrné svědění, že se zvířatka téměř nedrbou. Vši se dají úspěšně zlikvidovat pudry, které se používají také u koček.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pomoc je to nutné

(sonja, 28. 3. 2015 19:12)

ahojky jak poznam že mi umírá morče ja ho nechci stratit pomocte mi muj email je sonjahatinova@email.cz

POMOC!!!!!

(Bara, 16. 4. 2011 14:18)

Ahojky prosim potrebovla bych poradit mam morcatko a najednou ma kolem jedneho oka takove cerne a to druhe ma vpohode kolem toho druheho oka to ma ruzove jako to morcatka maji mit... Nevis co s ni je??? Prosim porad... Predem dekuji... Tady je muj email BaRaCr@email.cz

zranění

(kamila raskova, 24. 3. 2010 18:48)

Jak poznám, že má morče zlomený prst u nohy? A kdyby měl, co dělat?

mate

(ivan, 25. 12. 2009 21:07)

chovatelskou stanici